Co to jest serwer NAS?
Serwer plików NAS to specjalnie przygotowane urządzenie – komputer – służący do przechowywania i udostępniania plików w sieci lokalnej (firmowej lub domowej) lub Internecie. Serwer NAS zbudowany jest m.in. z procesora, pamięci RAM, płyty głównej i interfejsów komunikacyjnych. Aby urządzenie mogło spełniać swoje zadania, musi posiadać jeszcze miejsce, gdzie przechowywane będą pliki, rolę tę spełnia dysk HDD. Nie jest to standardowy dysk, który instalowany jest w komputerach, lecz specjalna pamięć masowa, która przystosowana jest do ciągłej pracy 24h na dobę. Dzięki zainstalowanemu na serwerze NAS oprogramowaniu oraz zamontowanym w nim podzespołom posiada on dużo większe możliwości niż standardowy dysk zewnętrzny.
Główne funkcje i możliwości NASów:
- przechowywanie plików,
- zdalny dostęp do zasobów,
- dostęp do danych z wielu urządzeń i platform jednocześnie (Unix, Windows, OS X, smartfony, tablety, odtwarzacze multimedialne i telewizory),
- możliwość przesyłania obrazu bezpośrednio na urządzenie odtwarzające (np. telewizor),
- zapisywanie obrazu z kamer monitoringu oraz jego późniejsze odtwarzanie,
- automatyczne wykonywanie kopii zapasowych z dysków podłączonych do serwera NAS poprzez USB, lub komputerów połączonych z siecią,
- możliwość pobierania plików z sieci Torrent (bez konieczności włączania komputera).

Aplikacje – dodatkowe możliwości NASa:
Na serwerach NAS zarówno firmy QNAP jak i Synology istnieje możliwość łatwej instalacji dodatkowych aplikacji, które rozbudowują możliwości naszego urządzenia. I tak w zależności od potrzeb możemy zainstalować wiele komponentów, a wśród nich:
- programy antywirusowe,
- systemy CMS do tworzenia i zarządzania stroną internetową ( m.in. WordPress, Joomla, Magento, phpBB),
- oprogramowanie do języków programowania (np. Ruby, Pythona),
- serwer poczty i druku,
- system CRM (wspomagający sprzedaż i kontakt z klientami),
To tylko kilka możliwości, jednakże cała lista jest dużo dłuższa i zależna od wybranego modelu urządzenia.
Bezpieczeństwo serwera NAS
Dzięki rozbudowanej możliwości konfiguracji, możemy tworzyć konta użytkownikom i przyznawać im dostęp do wybranych plików oraz usług dostępnych na naszym serwerze NAS. Oprócz tego możemy włączyć dwupoziomową weryfikację przy logowaniu, podczas której będziemy musieli oprócz hasła przepisać kod wygenerowany np. na telefonie. Dodatkowo, możemy na naszym NASie uruchomić oprogramowanie antywirusowe, które będzie skanowało nasze pliki pod kątem złośliwego oprogramowania. Na serwerach NAS, które posiadają możliwość zamontowania minimum dwóch dysków HDD możemy stworzyć macierz RAID 1, która podczas ewentualnej awarii jednego z dysków uchroni nas od utraty danych. Jak działa RAID 1? W pełni automatycznie tworzy on lustrzane odbicie jednego dysku na drugim, czyli dwa dyski przechowują te same dane. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że musimy posiadać dwa razy tyle miejsca na dyskach niż go potrzebujemy, czyli przy dwóch dyskach po 2 TB w RAID 1 dysponujemy nie 4 TB miejsca na nasze pliki, lecz 2 TB. Z drugiej strony jednak, jest to bezpieczniejsze niż przechowywanie plików na jednym dysku.
Jak wybrać serwer NAS?
Przy wyborze serwera NAS warto zwrócić uwagę na kilka punktów wymienionych poniżej:
Ilość obsługiwanych dysków
Najprostsze a zarazem najtańsze serwery NAS mają możliwość zainstalowania w nich tylko jednego dysku HDD, przez co ich możliwości są dosyć ograniczone. Maksymalna pojemność takiego dysku to 4 TB i nie ma możliwości stworzenia na nim macierzy RAID. Dla kogo więc przeznaczone są takie NASy? Dla osób które nie dysponują bardzo dużą ilością plików i nie potrzebują dodatkowej kopii swoich danych na drugim dysku, lub posiadają dodatkowy dysk zewnętrzny, na którym po podłączeniu go poprzez USB będzie zapisywana kopia z serwera NAS.
Obsługa RAID
Dzięki obsłudze RAID, serwer NAS pozwala tak skonfigurować znajdujące się w nim dyski ( minimum 2 ) aby ze sobą współpracowały i zapewniły zabezpieczenie przed utratą danych lub szybszy dostęp do plików. Najpopularniejsze NASy pozwalają na połączenie dysków w macierz:
- RAID 1 – może zapewnić nam większe zabezpieczenie przed utratą plików w przypadku awarii jednego z dysków, gdyż tworzy on tzw. lustrzaną kopię danych na drugim dysku. Minusem tego rozwiązania jest to, że do wykorzystania mamy tylko pojemność jednego dysku.
- RAID 0 – może zapewnić nam większą szybkość zapisu i odczytu danych, gdyż przestrzeń dyskowa rozłożona jest na oba dyski. Minusem tego rozwiązania jest to, że uszkodzenie lub awaria nawet jednego dysku może spowodować utratę danych zapisanych na obu dyskach.

Połączeniem tych dwóch macierzy jest RAID 5, który wykorzystuje potencjał 3 dysków i może zapewnić nam zarówno bezpieczeństwo jak i szybki przesył danych.
Automatyczna kopia zapasowa
W zależności od modelu i oprogramowania, serwery NAS posiadają różne możliwość automatycznego wykonywania kopii zapasowych. Możemy zapisywać je na jednym z dysków HDD, zewnętrznym dysku przenośnym podłączonym do NASa lub w chmurze.
Pamięć RAM
Jeśli planujemy wykorzystywać NAS do większej ilości zadań aniżeli tylko zapisywanie i przechowywanie plików, warto zwrócić uwagę na ilość pamięci RAM. Najtańsze urządzenie z rodziny Synology posiada tylko 256MB pamięci RAM, zaś serwer NAS QNAP 1 GB. Do zwykłego przechowywania multimediów 1 GB czy 2 GB w zupełności wystarczy, jednak do szerszych zastosować zalecamy wybór urządzenia z większą ilością RAMu.
Procesor
Przesyłanie filmów bezpośrednio na telewizor czy praca kilku użytkowników na jednym NASie to procesy które wymagają dobrego procesora. W zależności więc do czego będzie wykorzystywany nasz serwer plików powinniśmy zaopatrzyć się w procesor minimum jednordzeniowy o taktowaniu 1GHz. Dla potrzeb małej firmy zdecydowanie zalecamy sprzęt z większą ilością rdzeni.
Bezpieczeństwo
Firmom i osobom prywatnym które stawiają na bezpieczeństwo, polecamy zakup serwera NAS z wbudowanym modułem szyfrowania danych. Dzięki temu niepowołane osoby, jeśli nawet zdobędą dostęp do serwera to i tak nie będą mogły odczytać zapisanych na nim plików. Dzięki temu oraz instalacji programu antywirusowego znacznie podniesiemy bezpieczeństwo danych zapisanych na urządzeniu.
Wejścia (złącza)
Oprócz podstawowego wejścia na kabel od sieci lokalnej (tzw. RJ-45) serwer NAS może być wyposażony również w inne złącza takie jak:
• USB – najlepiej w wersji 3.0, dzięki niemu będziemy mogli przesyłać dane z zewnętrznych dysków na NASa i odwrotnie. Dodatkowo, będziemy mogli wykonać kopię zapasową serwera NAS na dysk zewnętrzny.
• HDMI – dzięki niemu będziemy mogli używać serwera NAS jako odtwarzacza multimediów.
Serwer NAS ma wiele zastosowań, od przechowywania plików po odtwarzanie muzyki i filmów. Biorąc pod uwagę powyższe możliwości wydawać by się mogło, że wybór serwera NAS wiąże się z dużym kosztem i masą czasu spędzonego na doborze odpowiedniego sprzętu.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, pomożemy Ci dobrać odpowiedni sprzęt, który będzie spełniał Twoje wymagania i dodatkowo będzie w atrakcyjnej cenie. Potrzebujesz takiego rozwiązania? Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!