Wdrażamy nowoczesne rozwiązania informatyczne wspierające rozwój biznesu. Poprzez tworzenie stron i sklepów internetowych pomagamy zwiększyć rozpoznawalność firm w internecie i zwiększyć ich sprzedaż. Prowadzimy kursy o tematyce informatycznej i biurowej, dzięki którym zwiększamy efektywność pracy naszych kursantów.

+48 511 322 185
kontakt@imisoft.pl

Blog

jak stworzyc silne haslo

[Akademia Cyberbezpieczeństwa #1] Bezpieczeństwo w Internecie – Hasło

12345678, admin, qwerty to jedne z najpopularniejszych haseł w 2018 roku. Na liście znalazły się również: haslo i 11111. Czy to oznacza, że użytkownicy Internetu wciąż mało wiedzą o ochronie swoich plików, pieniędzy i wartościowych danych? W pierwszej połowie 2018 roku ilość cyberataków skierowanych w stronę Polski była aż dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Co ważne, ataki nie są kierowane tylko w stronę największych firm, ofiarami hakerów padają również małe i średnie firmy oraz osoby fizyczne.

Jakie powinno być hasło?

 • Długość – nie powinno zawierać mniej niż 8 znaków, im będzie ich więcej (max. 127) – tym hasło będzie bezpieczniejsze. Niektóre strony internetowe lub programy nakładają swoje ograniczenia co do długości hasła.
 • Znaki w haśle – zazwyczaj wyróżnia się 4 rodzaje znaków w haśle, są nimi:
  • małe litery,
  • duże litery,
  • cyfry (0,1,2,3,4,5,6,7,8,9),
  • znaki specjalne (np. #, @, %, $) które dostępne są z poziomu standardowej klawiatury komputerowej.

Które z tych znaków powinny znaleźć się w haśle? Najlepiej wszystkie, gdyż zwiększa to siłę hasła, czyli jego trudność.

 • Kombinacja znaków w haśle – samo użycie wszystkich 4 rodzajów dostępnych znaków nie gwarantuje nam sukcesu. Weźmy na przykład jakiegoś Michała, który stworzy hasło: Michal1@. Czy jego hasło będzie trudne do odgadnięcia lub złamania? Nie, gdyż zawiera imię jego posiadacza oraz dwa znaki na klawiaturze które leżą obok siebie.

Jak stworzyć silne hasło?

– Użyj wszystkich czterech rodzajów znaków wspomnianych powyżej.

– Unikaj powszechnie znanych ciągów znaków (np. abcdef, 12345, qwerty).

– Nie używaj łatwych haseł, składających się z pojedynczych wyrazów, imion bliskich osób, najlepszych przyjaciół ani zwierząt domowych, np. 12345678, haslo, Agnieszka.

– Warto zrezygnować też z haseł łączących nasze dane, np. ola1992, pawel81.

– Używaj różnych haseł do różnych usług.

– Staraj się zapamiętywać swoje hasła, a nie zapisywać je na kartce.

– ⛔ NIGDY NIE PODAWAJ NIKOMU SWOJEGO HASŁA.

Jeśli stworzenie swojego hasła sprawia Ci problemy, możesz skorzystać z gotowego narzędzia, które wygeneruje losowe hasła za Ciebie. Jedno z rozwiązań dostępne jest po kliknięciu tutaj -> generator losowego hasła.

💾 Jeśli martwisz się, że nie zapamiętasz długiego hasła to prawdopodobnie jesteś w błędzie. Łatwo zapiszą się w naszej pamięci hasła związane z naszym codziennym życiem, np. jako hasła możesz użyć wyrażenia Jezdzeautobusemnr4, o ile do pracy/szkoły dojeżdżasz tym właśnie autobusem. Jeśli nadal będziesz miał problem z zapamiętaniem dużej ilości haseł, możesz użyć programu który zrobi to za Ciebie. Oczywiście Twoje hasła będą w nim zaszyfrowane i aby je odczytać będziesz musiał ustawić jedno główne hasło, jednak będzie ono jedno i z pewnością dasz radę go zapamiętać. Jednym z najpopularniejszych programów do zapisywania haseł jest KeePass (oficjalna strona programu KeePass, z której możesz pobrać ten program). Dodatkowo KeePass posiada wbudowany generator haseł, co jest jego dodatkowym atutem.

Czy zapisywanie haseł w przeglądarce internetowej (np. Google Chrome) to dobre i bezpieczne rozwiązanie?

Nie do końca. O ile sami korzystamy z naszego konta na komputerze lub z naszego smartfona o tyle zapisywanie haseł w przeglądarce jest względnie bezpieczne. Jeśli jednak udostępnimy komuś nasz telefon lub konto na komputerze aby mógł skorzystać z internetu, musimy liczyć się z tym że domyślnie przeglądarka będzie podpowiadała mu nasze zapisane hasła.

Zobacz więcej porad z zakresu cyberbezpieczeństwa na portalu TechNext.pl

Jak zabezpieczyć swoje konto uwierzytelnieniem dwuskładnikowym?

Komentarze
previousnext

Sorry, the comment form is closed at this time.